Jak se koučování děje? Jak koučujeme my?

Koučování je trendem moderní doby, ale co od něj čekat? Co ten kouč se mnou vlastně dělá? Co ode mě vyžaduje takové koučování? Kdy, a jak dojdu k úspěchu?

To jsou všechno otázky, které jsou samozřejmě na místě, chystáte-li se svěřit do rukou kouče. V tomto článku vám odhalím, jak takový proces probíhá a jakou roli v koučování hraje kouč a jakou klient.

Co ten kouč se mnou vlastně dělá? Co ode mě vyžaduje takové koučování?

Zásadním předpokladem koučování je, aby si klient a kouč navzájem sedli. Pokud se tak stane, můžeme se pustit do spolupráce. Společně si nastavíme pravidla a podmínky této spolupráce. Většinou se jedná o otázky typu: jak často se budeme scházet, jak dlouhé schůzky budou, pro jak dlouhou spolupráci se rozhodneme, možnosti podpory klienta i mimo sezení a další. Po společné domluvě se můžeme vrhnout na samotné koučování.

Jako kouči zajišťujeme důvěrné prostředí a vedeme rozhovor. Rozhovor se na začátku opírá hlavně o klientovi cíle. Nejdůležitější je správně určit kam směřujete, čeho a kdy chcete dosáhnout. Již tady je na místě koučova profesionalita spolu s otevřeností klienta ke své budoucnosti. Zde jako klient nemusíte mít předem nic připraveno, ani nemusíte mít obavy, že se při schůzkách budete společně “babrat” v minulosti. V koučování jde hlavně o vize, sny a zaměření se na budoucnost.

Dobře, tak teď mám nastavené cíle, ale co dál?

K cíli vede cesta přes uvědomění, ,,AHA,, momenty a výzvy. To je práce každé jednotlivé schůzky. Na schůzce se bavíme o tom, co je pro vás v dané chvíli nejdůležitější. Rozhovor  vedeme tak, aby byl, pro vás, co nejobjevnější a nejefektivnější. My kouči k tomu využíváme koučovací techniky a metody. Společně pohlížíme na věci z různých úhlů, z nadhledu i detailu, ptáme se na jejich přínos, dopad a tak dále. Nečekejte ale, že vás kouč nechá jen tak vyprávět příběh nebo si rozsáhle stěžovat na okolnosti. Ne, v koučování jde o to dojít k vytouženému cíli, ne se zaseknout na cestě, k tomu nás nepotřebujete 🙂 Ze schůzky tak vždy odcházíte s nějakým dílčím řešením, novým uvědoměním, objevenou možností, či akčním krokem, který vás posune blíže k vytouženému cíli. Někdy také jde o odblokování strachu nebo překážky, která vám na vaší cestě brání.

Kdy, a jak dojdu k úspěchu?

Jednotlivé kroky pro vás mohou znamenat postupný posun (začnu pravidelně běhat, budu chodit včas spát, zařadím relaxační chvilky), ale také průlomový okamžik (přestanu kouřit, řeknu si o povýšení, změním práci, přestěhuji se), který následně ovlivňuje události celého vašeho života. Rychlost těchto procesů je zcela individuální, záleží hlavně na důvěře, druhu a velikosti cílů a vašem odhodlání. Velkou roli hraje fakt, že máte pravidelně prostor na to, abyste se zaobírali svými vizemi, cíli a sny. A k tomu máte vedle sebe parťáka, který celý tento proces vede profesionálně se záměrem, o co největší pokrok. Podporuje vás a posiluje vaší radost jak z výsledku tak i samotné cesty k lepšímu životu.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními!

Nové články na blogu