Spolupráce s koučem: 8 tipů, jak předejít vyhoření v práci

Burnout - vyhoření

Syndrom vyhoření ( anglicky „burn-out“ ) je něco čeho si ze začátku člověk ani nevšimne. Nejčastěji hrozí vyhoření v práci.  Jedná se většinou o dlouhodobý proces, který má různá stádia. Zde Vám popíši, alespoň několik základních tipů, jak se vyhoření v práci vyhnout. 

1. Dejte si priority a zaměřte se na klíčové cíle

Stanovte si, co je pro Vás klíčové a to dělejte. Ostatní počká. Jak s oblibou říkala má šéfová (šarmantní dáma z centrály v Bruselu): „Nežijeme v ideálním světě a ani my nejsme ideální.“ Mezi řádky tím naznačovala, že člověk má udělat maximum, avšak v rámci možností, které má. 

2. Klíčové cíle si rozdělte na menší podcíle

Nastavení podcílů Vám pomůže lépe pracovat s časem, neodcházet od rozdělané práce a v neposlední řadě i mít dobrý pocit, že jste daný den něco dokončili.

3. Delegujte na ostatní

Jste-li manažer, tak delegujte. Delegování může mít pozitivní vliv na podřízené, neboť se mohou naučit díky novým úkolům nové věci a zároveň vnímají, že jim jako jejich nadřízený věříte, že to dokáží. 

4. Nepřebírejte práci od jiných

Stanovte si, co je a co není náplní Vaší práce a neberte si práci od ostatních v případě, že tušíte, že by to na Vás bylo příliš.

5. Držte si zdravé návyky

Pravidelné přestávky, pohyb, cvičení, meditace, zdravé jídlo a dostatečný spánek jsou základem pro spokojený život.

6. Udržujte otevřenou a upřímnou komunikaci a spolupráci s kolegy

Ve chvíli, kdy Vám něco nevyhovuje, komunikujte s kolegy, nadřízenými, podřízenými. Snažte se vždy navrhnout win-win řešení.

7. Najděte smysl ve své práci

Práce beze smyslu, byť za hodně peněz, může část vést k vyhoření. Uspokojení z tučné výplaty bývá většinou je v krátkodobém až střednědobém horizontu. Z dlouhodobého hlediska přichází právě otázka smysluplnosti dané práce.

8. Zvažte částečnou nebo plnou změnu pracovního prostředí

Máte-li možnost se v rámci společnosti přesunout na jinou zajímavější pozici, tak zvažte všechna pro a proti. Pokud tato možnost není a vy se cítíte stále více vyčerpaní, frustrovaní, vystresovaní, pak možná přišla ta pravá chvíle pro změnu zaměstnání. 

Uvědomujete si, že se potřebujete posunout, zlepšit něco změnit ve svém životě, dostat věci do rovnováhy? Je jedno jestli je to ve sportu, v kariéře, ve vztazích apod., náš tým Vám pomůže s tím, abyste to dokázali. Pojďme společně do toho!

Petr Cimpa a tým Koučink pro lepší život

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními!

Nové články na blogu